Gelişen Orman Ürünleri ve Ağaç Sanayii sektöründe makina gücüne ihtiyaç gitgide artmakta ve insan gücüne duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Bu doğrultuda sayısız yeni projeler ve makinalar üretilmekte, yeni sistemler kurulmaktadır. İşletmelerde işlenen ürünleri veya paketleri aktaran, çeviren, taşıyan, kaldıran ve bunları yaparken insan gücüne ihtiyacı azaltan, dolayısıyla hızı, kaliteyi ve verimliliği arttıran Transfer Sistemleri de bunun bir örneğidir.

Üreticiyi kaliteli ürünü daha hızlı ve verimli üretmek hususunda ileriye taşımak ve sürekliliği sağlamak için tasarlanmış olan sistemler öncelikli olarak İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı nı ön planda tutar ve ürün akışını en doğru şekilde sağlar.  Konveyörler, Arabalar, Hidrolik Asansörler ve Otomasyon Projeleri olmak üzere 4 ana başlıkta toplanan Transfer Sistemleri günümüzde işletmeler için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir.

KONVEYÖRLER

Üzerindeki yükü barındırmak ve bir konumdan diğerine aktarmak için kullanılan basit makinelerdir. Gelişen endüstride insan gücüne olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltmaktadır.Bantlı ve rulolu olarak tahrikli ve tahriksiz çalışma yöntemleri ile çeşitlendirilmektedir.

OTOMATİK KONVEYÖR

Çoğunlukla Orman Ürünleri, Otomotiv, Tekstil ve Gıda sektörlerinde ürünleri taşıyan, elektrik motoru ile hareket eden otomatik konveyör sistemleridir. İstenilen yükseklik, genişlik ve uzunlukta tasarlanabilir. İlerleme hızları ve taşıyıcı aparatlar taşınacak malzeme türüne ve ağırlığına göre değişkenlik gösterir. Otomatik Konveyörler işletmedeki diğer makine veya sistemlerle entegre olarak senkronize çalışabilir.
Bantlı Otomatik Konveyör ve Rulolu Otomatik Konveyör olmak üzere 2 çeşittir.
Bantlı Otomatik Konveyörlerde ürünler genellikle çelik bir şase üzerine monte edilmiş PVC yâda kauçuk bant yardımıyla taşınır. İlerlemeler ve sistemin hızı ayak pedalı, otomatik fotosel veya konveyör yakınındaki bir kumanda paneli ile kontrol edilir.
Rulolu Otomatik Konveyörler de elektrik motoru yardımıyla insan gücüne gerek duymadan çalışır. Konveyördeki çelik şase üzerine monte edilen rulolar zincir dişli yâda kayışlar yardımıyla tahrik ettirilir ve ürünlerin ilerlemesi sağlanır.

RULOLU MANUEL KONVEYÖR

Transfer Sistemlerinin en önemli ve temel parçalarından birisidir. Ürünlerin transfer edilmesi, konveyör üzerine yerleştirildikten sonra insan gücü yardımıyla kinetik hareket verilerek gerçekleştirilir. Gravity (Yerçekimi) rulolar sayesinde ekstradan bir enerji gerektirmediğinden oldukça ekonomik ve kullanışlıdır.
Rulolu Konveyörler, konveyör uzunluğu, rulo ölçüleri ve transfer etme kapasitesi daha önceden tespit edilerek işletmedeki ihtiyacı karşılayacak şekilde özel ölçülerde de üretilmektedir.
Rulolu konveyörlerde kullanılan rulolar çelik borudan ve milden oluşur. Her iki tarafında bulunan kapaklar ve rulmanlar sayesinde döner ve konveyör sistemlerinin hareketini sağlar.

RULOLU DÖNER KONVEYÖR

Rulolu manuel sabit konveyörlerin yere sabitlenmiş bir çember ray üzerinde 360 Derece dönebilen tekerlekli versiyonudur. Rulolu konveyör hatlarında genellikle orta kısımlara montajı yapılır ve taşınan ürünün aynı hat üzerinde 180 Derece dönmesini sağlar.

TRANSFER ARABASI

İşletme içindeki üretimi rahatlatmak, transfer sistemlerini daha kullanışlı hale getirmek için tasarlanmış rulolu araba veya tezgâhlardır. Genellikle rulolu tahriksiz konveyör sistemlerinde kullanılır.

RULOLU TRANSFER ARABASI

İşletme içindeki işlenmiş malzemenin bir konveyörden diğerine lineer olarak geçişini sağlayan, köprü işlevini gören bir çeşit sabit tekerlekli konveyördür. Transferin gerçekleşmesi için raylar üzerinde manuel hareket gerektirir. Genişlikleri ve rulo türleri rulolu konveyör sistemi ile aynıdır.

RULOLU DÖNER TRANSFER ARABASI

İşletme içindeki işlenmiş malzemenin bir konveyörden diğerine lineer olarak geçişini sağlayan, aynı zamanda kendi ekseni etrafında 360 Derece dönebilen, ürünlerin yönlerini değiştirip transfer edilmesini sağlayan bir çeşit tekerlekli konveyördür. Transferin gerçekleşmesi için raylar üzerinde manuel hareket gerektirir. Genişlikleri ve rulo türleri rulolu konveyör sistemi ile aynıdır.

RULOLU SERBEST TAŞIMA ARABASI

İşletme içindeki işlenecek malzemenin makineden veya rulolu taşıma hattından alınıp diğer rulolu sistem elemanlarına veya konveyörlere ulaşabilmesi için kullanılan, üzeri rulolu serbest tekerlekli bir taşıma aracıdır. Taşıma işleminin gerçekleştirilmesi için herhangi bir makineden, tezgâhtan yâda forkliftten alınan malzemenin serbest taşıma arabasına aktarılıp, ardından konveyörlere veya herhangi bir yükleme asansörüne ulaştırılması gerekir.
Serbest taşıma arabaları sayesinde daha az güç ile tam bir transfer gerçekleştirilmiş olur. Rulolu konveyörlerle aynı ölçülere sahip olduğundan rulolu konveyör sistemine sahip işletmelerde özel aktarma yâda atlama ( Bypass ) yapılması gereken ürünlerin taşınmasını sağlar.

HİDROLİK MAKASLI ASANSÖR

Genellikle makinaların giriş ve çıkış kısımları yerleştirilen, otomatik fotosel yâda ayak pedalı ile aşağı / yukarı hareket ettirilebilen, üzeri rulolu yâda düz platform şeklinde olan hidrolik güç ile hareket eden lift türüdür. Sabit yâda tekerlekli modelleri ile her türlü sektörde ve fabrikada çeşitli türdeki makinalar ile entegre olarak çalışabilmektedir.
Üstü rulolu platforma sahip asansörlerin ruloları en alt konumda iken aktif hale gelmektedir ve işlenen paket sadece bu durumda hareket ettirilebilir. En alt seviyeden yukarı doğru kalktığında rulolar devre dışı kalacak ve paket hareket etmeyecektir.
Asansör en alt seviyede yani kapalı halde iken 250 mm yüksekliğindedir ve rulolu konveyör sistemi mevcut ise aynı seviyede çalışmaktadır.

GİRİŞ YÜKLEME ASANSÖRÜ

Makinaların giriş kısımlarına yerleştirilen, operatörün işlenecek parçayı manuel olarak elle makinaya vermesinin ardından parça kalınlığı kadar otomatik olarak yükselen ürün kaldırma platformudur.

ÇIKIŞ BOŞALTMA ASANSÖRÜ

Makinaların çıkış kısımlarına yerleştirilen, operatörün işlenmiş parçaları manuel olarak elle aldıktan sonra asansör üzerine koyması ile parça kalınlığı kadar otomatik olarak aşağı inen platformdur.